Kādu atvērto programmatūru izmanto skolotāji Latvijā

Būtu lietderīgi iztulkot tieši tās atvērtās datorprogrammas, ko izmanto Latvijas skolās. Tāpēc Latvijas Atvērtā koda asociācija ar Latvijas Informātikas skolotāju asociācijas palīdzību veica informātikas skolotāju aptauju. Aptaujā uz šo brīdi (18.03.) ir piedalījušies 30 skolotāji.

Operētājsistēmas

Daudzi skolotāji izmanto vairākas operētājsistēmas. Gandrīz visiem ir Windows (28). Vismaz vienu Linux distributīvu lieto 8 skolotāji, no tiem 7Ubuntu. Citi Linux distributīvi un Mac OS parādās reti.

Windows datoru izplatība atgādina, ka arī šīs platformas lietotnes nevar atstāt netulkotas. Bet starp Linux distributīviem Ubuntu acīmredzot paliek prioritāte.

Lietotnes

Mani patīkami pārsteidza tas, ka gandrīz visi aptaujātie skolotāji izmanto GIMP (28) un Inkscape (25) grafikas lietotnes. Ļoti populārs ir arī Firefox pārlūks (28), kas jau ir pazīstams gandrīz katram Latvijas interneta lietotājam.

LibreOffice vai OpenOffice izmanto 15 skolotāji, no tiem OpenOffice lieto 12, bet LibreOffice5. Biju gaidījis pretēju sadalījumu, jo LibreOffice tiek aktīvāk izstrādāts un tajā ir latviešu valodas atbalsts. Bet iespējams, ka OpenOffice zīmols ir atpazīstamāks un skolotāji vēlas pēc iespējas lielāku atbilstību starp mācību literatūru, eksāmenu saturu un programmatūru klasē. Šo iemeslu dēļ vajadzētu apsvērt OpenOffice tulkošanas atsākšanu.

Izplatīts ir arī VLC video atskaņotājs (15), kurš līdz šim latviskošanas ziņā ir bijis atstāts novārtā. Aptaujā tika minētas arī citas programmas (piemēram, Chromium, LibreCAD un Scribus), taču katra ne vairāk kā 2 reizes.

Dokumentācija

Tikai aptuveni trešdaļai aptaujāto (11) nešķiet svarīga nekāda veida dokumentācija latviešu valodā. Bet par vajadzīgām pamācības un rokasgrāmatas atzina attiecīgi 17 un 12 aptaujātie.

Pašlaik mācību materiālus informātikā par brīvu piedāvā Latvijas Universitāte un Baltijas Datoru akadēmija.

Šīs aptaujas rezultāti apstiprina, ka rokasgrāmatas un pamācības ir būtiska programmatūras sastāvdaļa un nevar paļauties, ka visi lietotāji apgūs programmatūru, vienkārši klikšķinot pogas uz ekrāna.

Secinājumi

Aptauja mums palīdzēja saprast, kas ir svarīgi informātikas skolotājiem un skolēniem. Tātad, turpināsim uzturēt Ubuntu un GIMP tulkojumus, kā arī pievērsīsim vairāk uzmanības Inkscape un VLC latviskošanai. Un, lai gan latviešu valodā ir pieejami daži mācību materiāli informātikas apguvei, derētu arī iztulkot populārāko programmu rokasgrāmatas.

Programmatūras un dokumentācijas latviskošana klātienē notiek trešdienās Linux Centrā 17.30. Tāpat jebkurš var iztulkot sev mīļāko programmu. Lai uzzinātu vairāk, rakstiet info [at] laka [.] lv

Advertisements
This entry was posted in Uncategorized and tagged , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

2 Responses to Kādu atvērto programmatūru izmanto skolotāji Latvijā

  1. labi says:

    iztulkojiet nemo failu meneģeri. 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s