12 dzīvības > 2000 dzīvībām?

Pēdējās dienās ir notikuši vairāki traģiski notikumi, no kuriem skaļākie ir teroristu uzbrukums Charlie Hebdo Francijā (dzīvību zaudēja 12 cilvēki), un Boko Haram uzbrukums kādam ciemam Nigērijā (dzīvību zaudēja 2000 cilvēki). Abi gadījumi līdzīgi, bet pirmais ir ziņu topā jau kuro dienu, bet otrais ir pieminēts tikai garāmejot. Kāpēc tāda netaisnība? Tam ir vairāki faktori.

Nāve pati par sevi nav nekāds jaunums

ASV no sirds slimībām ik dienas mirst ap 1600 cilvēku. Par to kāds uzraksta ik pa laikam, bet tikai garām ejot. Kāpēc? Jo tas nav nekas jauns. Boko Haram Nigērijā slepkavo cilvēkus jau labu laiku, un par to ziņās tiek stāstīts, un visnotaļ lielā mērā. Pēdējais slaktiņš ir tikai kārtējais notikums, tiesa, ar lielākiem cilvēku upuriem. Uzbrukums Francijā nav ikdienas konfliktu kārtējā epizode.

Notikumu ietekme, konteksts

Francijas notikumi var būtiski mainīt daudzu miljonu dzīvi Eiropā. Jau tagad Eiropā ir pretimigrācijas un rasisma atdzimšana. Ekstrēmi labējās partija tikai iegūst popularitāti, un Eiropā ir pieredze ar galēji labējo ekstrēmismu, un tas ir svarīgi. Katra politiķa izteikums var mainīt sabiedrisko domu vienā vai otrā virzienā.

Vai mēs varam ko darīt?

Ziņās vairāk runā par lietām, kuras varam ietekmēt. Kad Boko Haram nogalina cilvēkus, tā ir tikai kārtējā ziņa. Kad viņi nolaupīja ap 200 skolnieču, izvērtās vesela kampaņa, kas aicināja politiķus šo krīzi atrisināt. Ja kāds varētu sniegt muļķu drošu, lētu un strādājošu (!) plānu, kā likvidēt reliģisko ekstrēmismu, tad ziņas par pat dažu cilvēku nāvi kādos pasaules nostūros būs ziņu pirmajās lapās.

Ko mēs vispār zinām?

Ziņās parasti atspoguļo to, ko par notikumiem kāds kaut ko zina (izņemot CNN, Fox News un tamlīdzīgi, kas neskaitās). Cik reportieru ir Parīzē un cik Nigērijā? Kurā no tām vietām ir vairāk uzticamas informācijas? Tas ir arī iemesls, kāpēc no Sīrijas pienāk arvien mazāk reportāžu par tur notiekošo karu — sākumā tur bija daudzi reportieri, bet šobrīd tur ir tik bīstami, ka reportieriem nākas iztikt ar netiešu informācijas ievākšanu (parasti intervijas).

Jo tuvāk, jo svarīgāk

Jā, tā tas ir. Un tur neko nevar darīt.

Atruna: neesmu veicis nekādus sistemātiskus pētījumus par ziņām, šie ir mani novērojumi no tiem ziņu avotiem, kuriem es sekoju. Tie ir: LSM, IR, BBC un tas, kas uzpelt manā Twitter ziņu lentā.

This entry was posted in Uncategorized and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s