Kur meklēt tautas gribu?

Pēc britu referenduma man pazīstami ļaudis sāk strīdēties par to, vai referenduma rezultāts ir tautas griba, kas politiķiem būtu jārealizē?

Vispirms vēlos norādīt, ka es pat īsti neticu, ka pat eksistē kāda konkrēta cilvēka viennozīmīga griba, ko varētu realizēt¹. Tāpēc runāt par tādu “tautas gribu” jau ir apšaubāmi, bet tas nenozīmē, ka tāda vispār neeksistē. Bet atgriezīsimies pie referendumiem un politikas veidošanu.

Referendums iemieso tādu demokrātiju, kas ir pazīstama no grieķu laikiem, kur tauta sapulcē nolemj, ko darīs. Bet šāda demokrātija var viegli izvērsties par vairākuma tirāniju, tāpēc ir tāda lieta kā cilvēktiesības. Bet pat ja mēs ievērojam šīs tiesības, vienkārša nesvērta balsu skaitīšana neņem vērā to, ka rezultāti cilvēkus var ietekmēt neproporcionāli. Ja mēs vienkāršojot pieņemtu, ka izstāšanās no ES nedaudz palielinātu 60% UK iedzīvotāju labklājību, bet 20% iedzīvotāju dzīves pilnībā sabruktu, tad “tautas griba” kā tāda droši vien būtu “palikt ES”, bet vairākuma griba būtu “pamest ES”.

Lielbritānijas referenduma problēma ir arī tajā, ka tas nav obligāts visiem balsstiesīgajiem. Tas ir, ja tauta grib vienu, bet vēlētāju aktivitāte ir lielāka kāda noteiktā reģionā vai demogrāfijas grupā, tad rezultāti nav reprezentatīvi. Vēl mēs aizmirstam, ka ir tādi cilvēki, kuriem ir pilsonība un intereses, bet nav balsstiesību (bērni, ieslodzītie, rīcībnespējīgie). Ja nemaldos, tad Latvijā tāda veida referendumiem vajadzīga ir piekrišana no vismaz 50% balsstiesīgo (nevis balsojošo), kas vismaz daļēji risina reprezentācijas problēmu.

Matemātikā katrai problēmai ir vienkāršs, elegants un nepareizs risinājums. Līdzīgi ar britu referendumā, uzdotais jautājums bija vienkāršs un saprotams, bet gandrīz neko neizsakošs. Ko nozīmē pamest ES? Ja iepretim nav pat vīzija par to, kā tas izskatīsies, parlaments var vienkārši pateikt “Mēs paliksim vienotajā tirgū, ES parlamentā u.t.t., bet savās sirdīs pametam mūsu siltās attiecības”. Spriežot pēc intervijām ar dažu labu vēlētāju, varētu padomāt, ka daži tā arī balsoja. Atkal, Latvijā ir labi piemēri, kur balsošana notiek par tiešām izmaiņām likuma pantos. Tas nozīmē, ka referendumā pausto “Tautas gribu” var tiešā veidā realizēt.

Ir gan kopīgās lietas Lielbritānijas un Latvijas referendumos — pēc rezultātu apkopošanas visi metās spekulēt, ko tad cilvēki īsti ir mēģinājuši pateikt. Tie kas balsoja par izstāšanos no ES, viņi grib liberālāku ekonomisko politiku, zemākus tarifus ar citiem pasaules tirgiem, vai arī tieši otrādi — protekcionismu? Vai varbūt vispār viņus neinteresē ekonomika, bet tikai mazināt imigrāciju. Visu imigrāciju, vai tikai no musulmaņu valstīm, lēto darbaspēku vai ko tieši? Tādām lietām ir socioloģiskās aptaujas un publiska politikas apspriešana ar “tautu”, nevis jā/nē referendums reizi 20 gados, kur katrs ieliek savu sakrājušos sāpi.

Ir viena lieta, kas referendumos kā tādos ir laba un kāpēc es uzskatu, ka britiem vajadzētu beigu galā pildīt tautas lēmumu un iedarbināt 50. pantu — lai parādītu, ka balsošana kaut ko maina. Arī tepat Latvijā cilvēki čīkst, ka Saeimas vēlēšanās nav svarīgi par ko balsot, visi vienādi. Padomājiet, kāda būtu Latvijas politika, ja 60% vietas Saeimā būtu NA un 40% SC (vai otrādi). Lai ko arī jūs domātu par šīm divām partijām, zirgam skaidrs, ka rezultātā politika būtu citādāka, kā tā ir tagad.

Tāpat es ceru, ka jaunieši Lielbritānijā un Latvijā sapratīs, ka nepietiek kaut ko gribēt, bet ir jāierodas arī balsot. Un attieksme “Nav vērts balsot, jo tāpat nevienu neinteresē, ko es domāju” ir klaji muļķīgs. Politiķus neinteresē jauniešu domas tikai tāpēc, ka viņi neiet balsot. Paskatieties, cik daudz laika politikā aiziet, adresējot pensionāriem aktuālus jautājumus.

¹ Ja es sestdienas vakarā gribu gan gulēt, gan skatīties kādu filmu, gan iziet pastaigā, kāda rīcība realizētu manu “gribu”?

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s