Kas īstenībā ir Kārlis?

Kārlis ir parasts luterāņu puisis no Olaines, pārcēlies studēt Rīgā, RTU arhitektos. Būdams sportisks jaunietis, Kārlis izmēģināja roku basketbolā un peldēšanā, bet sava ne pārāk lielā auguma dēļ nespēja gūt pietiekami labus rezultātus, tamdēļ beigās palika pie garo distanču riteņbraukšanas. Olainē Kārlim nebija iespējas attīstīt savu dziedamo balsi, tāpēc Gaudeamus korī viņam nesanāca iekļūt. Jā, varbūt viņš ir nedaudz naivs.

Pirms nedēļas Kārlis iepazinās ar Lieni, meiteni no Limbažiem, kas turpat RTU studēja būvinženieros. Kārlis kopš iepazīšanās par viņu vien spēj domāt. Pat aizsapņojās par dienu, kad abi dibinās ģimenes uzņēmumu. Arhitekts un būvinženiere, ideāls pāris. Kārlis gribēja Lieni uzaicināt uz radiņu, bet pēc dabas viņš ir kautrīgs puisis. Skolas laikā klasesbiedri zobojās, ka viņš nedaudz izskatoties pēc Džastina Bībera. Draugi teica, lai neņem pierē, bet kurš tad tīņu gados tādus izteikumus spēj nolikt malā?

Piektdienas vakarā, tusējot ar draugiem krogā, Kārlis saprot, ka jāsaņemas, jāpiezvana Lienei un jāuzaicina uz randiņu. Drosmes pietrūka, tāpēc Kārlis pasūta nākamo mēriņu. Glāze pēc glāzes un pirms atnāk drosme, pienāk kustību koordinācijas sabrukums un jautrā koju biedru kompānijā aiznes Kārli atpakaļ uz istabiņu izgulēt reibumu.

Pa nakti atlido citplanētieši un nolaupa nabaga Kārli. Ar viņu veic jo briesmīgu eksperimentu: katru viņa Y hromosomu aizstāj ar viņa paša X hromosomas dublikātu, nogriež Kārļa mantību un tā vietā implantē vagīnu, dzemdi, olvadus, olšūnas, kas ģenētiski atbilst Kārļa gēniem. Implantē bioloģiskas krūtis, AAA izmēra. Tie pat ir pārmācījuši Kārļa imūnsistēmu, lai tā nevērstos pati pret sevi pēc šīm ģenētiskajām manipulācijām. Var redzēt, ka šie citplanētieši ir cītīgi studējuši cilvēku anatomiju, bet nav vīžojuši apgūt bioētiku. Tiešām, liels noziegums ir veikts pret šo nabaga cilvēku! Citplanētieši noliek Kārli atpakaļ gultā kojās, vismaz tik daudz cieņas tie spēj izrādīt.

Pirmdienas rīta Kārlis pamostas ar nelabu dūšu un galvassāpēm, modinātāja nelabā pīkstēšana vēl vairāk stiprina sajūtas, ka galvā ir uzmaukts spainis. Šīs sajūtas viņam nav svešas. Pa pusei aizmidzis viņš saģērbjas, izdzer litru ūdens un dodas uz rīta lekciju, mēģinot atcerēties, kas notika iepriekšējā vakarā. Bilde ir miglaina, bet pamazām Kārlis atceras, kā mēģinājis saņemties piezvanīt Lienei. Iestājas neliela panika. Vai gadījumā dzērumā nav sūtījis kādas stulbības? Kārlis izrauj telefonu, pārbauda visus sociālos tīklus un atviegloti nopūšas. Nekas nav sūtīts. Viņa laimīgā nākotne ar Lieni vēl ir iespējama.

Pēc pirmās lekcijas beigām tas ūdens litrs liek par sevi manīt. Kārlis aiziet līdz tualetei, bet nav pārliecināts, ka spēs pie pisuāra taisni nostāvēt, un dodas uz kabīnīti. Kārtojot savas dabiskās vajadzības, Kārlis sāk just, ka kaut kas nav pareizi. Viņš paskatās lejup, aptausta situāciju ar roku un krīt nelielā panikā. Kas noticis? Kur viss ir palicis? Kārlis skrien uz kojām, vēl arvien neticēdams notikušajam. Kojās noģērbjas un pie spoguļa un nopēta sevi. Kārlim rodas simts un viens jautājums, no kuriem centrālais motīvs ir, vai Kārlis ir tagad vīrietis vai sieviete?

Ja Kārlis aizietu pie ārsta uz apskati, dakterim būtu skaidrs, ka viņš ir sieviete. Kārlim vairs nav jāuztraucas par sēklinieku vēzi, Kārlim ir jāuztraucas par olnīcu vēzi. Kārlim būs jādomā, ko darīt ar mēnešreižu ciklu? Vai dzert kontracepcijas tabletes? Medicīniskajos jautājumos viss ir skaidrs — urologa kontaktus no tālruņa var mest ārā un jāsāk meklēt ginekologu. Ja gribēs pats savus bērnus, pašam vien būs jādzemdē.

Bet Kārlis nav tikai tikai miesa un asinis. Kārlim ir draugi, radi un viņa lielā mīlestība. Kārlis Lieni vēl aizvien mīl, bet vai tāpēc viņš tagad ir homoseksuāls, jo abiem viņiem ir olnīcas? Kārlis par seksualitāti līdz šim nav domājis. Kad viņš bija iemīlējies Lienē pirms nedēļas, tas bija pilnīgi normāli, bet vai viņa mīlestība pret Lieni tagad ir nenormāla? Kā sēklinieku pazušana un olnīcu parādīšanās šo mīlestību padarīja nenormālu?

Ko viņš teiks saviem draugiem? “Eu veči, uzminiet nu, kas man starp kājām?” Labāk nē. Kārlis jau no skolas laikiem zina, kas notiek, ja esi ar nedaudz sievišķīgiem vaibstiem. Tas nebeigsies labi. Bet kā ar ģimeni? Mūžīgi to nenoslēpsi. Bet varbūt tomēr? Nevienam jau nav tā kājstarpe jārāda. Nu neko, uz pirti un peldēt iet nevarēs, bet Gaudeamus korī gan varētu mēģināt vēlreiz iestāties. Pag, nē. Tas taču ir vīru koris. “Sasodīts, es taču esmu vīrietis! Kāda viņiem daļa, kas tur karājas vai nekarājas? Tāpat biksēs neviens neskatīsies.” viņš nodomā.

Pēc pirmā dusmu viļņa Kārlis nedaudz nomierinās un sāk apsvērt savas iespējas. Vienmēr var izlikties par vīrieti un viss. Riteņbraukšanā nav obligāti jāvelk apspīlētas drēbes un, ja nu tiešām vajag, var biksēs ielikt “kartupeli”. Nav jau arī pēc nodarbības dušās jāiet, var uzreiz mīties uz kojām. Njā… kojās ir kopīgās dušas. Varbūt tad labāk īrēt istabiņu. Tāpat nav pieklājīgi savu mantību istabas biedriem demonstrēt. Bet ko par to visu domās Liene? Uz randiņiem vēl varētu iet, bet kas būs, ja gribēsim ko vairāk? Tur nu neko nenoslēpsi! Labi, Lienei nekas nav jāpaskaidro. Viņa pat nezina, ka Kārlis par viņu vispār kaut ko domā.

Par tualetēm Kārlim viss tāpat ir skaidrs. Sieviešu tualetē iet nevar. Tā viņš visu mūžu ir audzināts. Ja viņš tur dotos, meitenes viņu ārā izdzītu. Viņām taču Kārlis ir Kārlis. Un nav taču viņš kaut kāds perverss lūriķis.

Kārlis padomā vēl un atceras, ka ir taču tādas dzimuma maiņas operācijas. Krūtis taču var izgriezt. Ir dzeltenajā presē lasīts, ka kaut kur ārzemēs cilvēki varējuši paši izvēlēties sev dzimumu. Varbūt izgriezt to vagīnu ārā un piešūt peni? Toreiz lasot to rakstu Kārlis domāja, ka tas ir kaut kāds sviests, ka cilvēks var vienkārši ņemt un izvēlēties sev dzimumu. Bet Kārlis nebija izvēlējies kļūt par sievieti, kaut kādi nekrietneļi to izvēlējās viņa vietā. Viņš tikai grib labot šo nolādēto netaisnību!

Bet vai tā ir netaisnība? Kārlis, būdams ticīgs cilvēks, sāk aizdomāties, varbūt pats Velns viņu ir pārvērtis? Neviens cilvēks nevarētu tā nemanot mainīt dzimumu, tātad tas ir pārdabisks spēks. Pret velna darbu ir jācīnās, tāpēc būs vien jāguļas zem naža un jāatjauno Dieva nodoms. Bet ja nu tas ir Dieva tā Kunga pārbaudījums? Tikai kāds pārbaudījums? Vai Kārlim ir jāpieņem šī dāvana no visaugstākā un jākļūst par Karlīnu? Bet ja reiz tas Kungs ir viņu mainījis, kāpēc Viņš nemainīja arī viņas seksuālo orientāciju? Tas laikam ir vēl viens pārbaudījums. Būs vien Karlīnai jāguļ ar puišiem. Šī ideja likās pilnīgi riebīga. Varbūt tad stāties klosterī un ziedot savu dzīvi Dievam? Vismaz nebūs ne ar vienu jāguļ. Bet varbūt Dieva plāns bija, ka Kārlim ir jāpaliek uzticīgam dabīgajam lietu stāvoklim un jāguļas zem naža. Bet kā tad ar bērniem? Nu neko, vienmēr var adoptēt.

Pagāja nedēļas un Kārlis pamazām aprada ar situāciju, ka viņam būtiskās vietās ir citādi orgāni un sāka apsvērt domu dzimumu nemainīt un izlikties par sievieti. Varbūt labāk pārcelties uz citu valsti, kur viņu neviens nepazīst, un pat ja uzzinātu Kārļa raibo pagātni, uzreiz ar akmeņiem nenomētās. Ir taču pasaulē arī vīrišķīgāka paskata un uzvedības sievietes. Un nevarētu tiekt, ka Kārlim būtu Arnolda Švarcenegera sejas vaibsti. Ja reiz Bīberu saukāja par meiteni, varbūt arī viņš varētu dzīvot kā sieviete. Un pat audzēt pati savus bērnus, kā nekā, spermas donoru dabūt jau var. Viņa varētu stāties laulībā ar citu sievieti, varbūt pat ar Lieni. Bet vai tad meitene no Limbažiem Karlīnu sapratīs? Vai viņas ģimene sapratīs?

Kārlis mēģināja iedomāties, kā šī jaunā dzīve izvērstos. Viņa varētu mierīgi doties peldēt, jo ģērbtuvēs problēmu nebūtu. Viņa varētu iet pirtī kopā ar citām sievietēm. Sākumā varbūt tas būtu nedaudz dīvaini, bet vismaz būtu iespēja redzēt citas plikas sievietes! Bet tas nozīmētu ģērbties kā sievietei, krāsoties kā sievietei, vilkt kleitas un augstpapēžu kurpes uz svinīgākiem pasākumiem. Tas viss Kārlim likās pilnīgi svešs un nesaprotams. Jauniegūtie dzimumorgāni viņam vēl aizvien nelika justies kā sievietei. Kārlis apsvēra iespēju sev atzīt skarbo realitāti, ka viņš ir vīrietis, bet ar sieviešu dzimumorgāniem. Bet tā taču nevar būt!

P.S. Šo stāstu galvenokārt rakstīju, lai varētu skaidrāk ilustrēt, kāda ir atšķirība starp bioloģisko dzimumu un sociālo dzimumu jeb dzimti un kādi jautājumi rodas, kad šīs divas lietas neiet kopsolī. Kārļa un Karlīnas vārdi ir ņemti no bērnu grāmatiņas un nekādā veidā nav attiecināmi uz man zināmiem cilvēkiem.

† Pat netrenētai acij ir skaidri redzams, ka neesmu daiļliteratūras rakstītājs un gadus desmit neesmu lasījis zinātnisko fantastiku. Mans priekšstats par citplanētiešiem ir pilnībā veidojies no X-failiem un X-COM spēlēm.

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s